A GVH bejelentette: téglapiacot követően a fa építőanyagok hazai piacát érinti a 406/2021. (VII. 8.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése szerinti gyorsított ágazati vizsgálata, melyet a GVH a piaci folyamatok feltárása és értékelése céljából folytat le.
A Gazdasági Versenyhivatal elmondása szerint számos piaci jelzés érkezett hozzájuk az elmúlt időszakban az építkezéseken használt faanyagok nagymértékű áremelkedésével, valamint a fa építőanyagok terén fellépő hiányhelyzetekkel kapcsolatban. A rendelkezésére álló információk alapján ez a jelenség Magyarország egész területét érinti.
A hazai építőipar meghatározó mértékű importra szorul az építkezéseken felhasználásra kerülő faanyagok tekintetében – több ország is szállít be faanyagot Magyarországra. A külföldön kialakult hiányhelyzetek hátrányos hatásait – például a faanyag drágulását, vagy akár azok hiányát – már a hazai vásárlók is érzékelhetik.
Az építőiparban alapvetően egy sokszereplős láncolaton keresztül férnek hozzá az építkezők a szükséges fa építőanyaghoz. A GVH információi szerint már a láncolat minden szintjén tapasztalható volt idén a termékhiány és az áremelkedés.
Ennek köszönhetően előfordulhat, hogy a hazai fa építőanyagok piacán a verseny torzulni, vagy korlátozódni fog. Mivel az építkezési faanyag alapvető jelentőségű szerepet tölt be a hazai építőipar és a lakossági építkezések során, ezért a Gazdasági Versenyhivatal szerint sürgősen gondoskodni kell a probléma feltárásáról, hogy a szükséges lépéseket mielőbb meg lehessen tenni az ágazat versenyviszonyainak helyreállításához.
„Ami a fa építőanyagok hazai piacán megy, az nem elfogadható, ezért nem is hagyható szó és tettek nélkül. A kapott új jogkörünkkel élve, gyorsított ágazati vizsgálat elindításáról döntöttem, melynek kiemelt célja a piaci problémák feltárása és értékelése” – nyilatkozta Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke.
A most megindított gyorsított ágazati vizsgálat kiterjed az építési faanyagok magyarországi piacán uralkodó versenyviszonyok elemzésére. A vizsgálat célkeresztjében a termékkör felhasználási területei, a piaci kínálat és a közelmúlt piaci folyamatai állnak. Emellett a vizsgálat tárgyát képezik az értéklánc különböző szintjein elhelyezkedő piaci szereplők, és az általuk alkalmazott üzleti feltételek is, ideértve az általuk használt árakat.
Az ágazatban működő vállalkozások számára fontos információ, hogy a GVH felhívására kötelesek közölni a tényállás tisztázásához, illetve az ágazati vizsgálat eredményes lefolytatásához szükséges adatokat, beleértve a személyes és a védett adatot is – utóbbi esetén az érintett adat védelmét szabályozó törvény ezt kizárhatja.
Aki a felvilágosítás adására, adat, irat szolgáltatására vonatkozó megkeresésnek nem vagy késedelmesen tesz eleget, valótlan adatot szolgáltat vagy adatszolgáltatási kötelezettségét egyéb módon felróhatóan megszegi, eljárási bírsággal sújtható.
A Gazdasági Versenyhivatal a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (Nébih) karöltve végzi a helyszíni ellenőrzéseket és a kutatásokat több, jelentős hazai piaci szereplőnél, mivel a Nébih látja el erdészeti hatóságként a hazai faanyag-kereskedelmi lánc szereplőinek felügyeletét. E tevékenységhez tartozik a fatermékek útjának nyomon követése az első piaci forgalomba helyezésüktől kezdve a teljes értékesítési láncban, melynek során kiemelt figyelmet kap a más országból származó faanyag legális eredetének ellenőrzésére.
A gyorsított ágazati vizsgálat eredményéről a GVH-nak egy hónapon belül jelentés tervezetet kell készítenie. E határidőt a Gazdasági Versenyhivatal elnöke két alkalommal, egyenként legfeljebb egy hónappal meghosszabbíthatja.
Szerző: dr. Fenyőházi András