A jövő év elején átlagosan 20 százalékos áremelés várható az építőanyag-gyártásban Tibor Dávid, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Hazai Építőanyag-gyártó Tagozatának (HÉT) elnöke szerint, írja a Világgazdaság.
Az építőiparban jelentkező áremelkedés a hirtelen megnőtt energiaköltségeknek köszönhetőek, mely a HÉT elnöke szerint szinte minden építőanyagot érint – a kevésbé energiaintenzív területet kisebb, a többit nagyobb mértékben.
Az építőanyagok gyártásában jellemzően jelentős mennyiségű energiát használnak fel, de a szórás viszonylag nagy, 10–30 százalék között mozog. Például a szálas és műanyag hőszigetelők, a gipszkarton lapok fogyasztói ára várhatóan 20 százalék felé fog emelkedni. A tégla és a kerámiaburkolatok ára akár még ennél is magasabbra emelkedhet, ugyanakkor a bányászott építőipari termékeké átlag alatt alakulhat.
Az iparágban korábban is történtek áremelkedések, például a műanyag, az építkezési faanyag és az acél tekintetében. Tibor Dávid elmondta, hogy egyik építési termék ára sem tudott visszatérni az egy vagy fél évvel korábbi szintre, emellett a bérköltségek, a csomagolási és a szállítási költségek is folyamatosan emelkedtek időközben.
E nem túl kedvező jövőkép ellenére Tibor Dávid szerint nem kell a magyarországi építőanyaggyárak leállásától tartani, mivel az ágazati szereplők elkötelezettek a termelés fenntartása mellett
Bár az építőanyag-gyártók már az elmúlt években is fektettek be energiahatékonysági és kapacitásbővítő beruházásokba, de egy ilyen mértékű energiaár-emelkedésre nem lehetett felkészülni, így az eddigi korszerűsítések sem tudják azt teljes mértékben ellensúlyozni.
Ugyanakkor az év eleji áruhiányt követően elkerülendő egy újabb krízishelyzet, vagyis a nagyarányú áremelkedés bekövetkezése. Ennek érdekében a hazai gyártók arra készülnek, hogy közösen a kormányzathoz fordulnak. Megoldás lehetne a problémára, ha az üzemanyagok hatósági árazásának mintájára a vállalati energiaárak megfékezése érdekében az áram és a földgáz árát is rögzítené az állam.
Az építőanyagok területén várható, átlagosan 20 százalékos áremelkedés következtében hozzávetőlegesen 10 százalékkal kerülhet többe az építkezés és a felújítás.
Szerző: Dr. Fenyőházi András